Na svoji poklicni poti se že leta srečujem z bolniki z multiplo sklerozo, boleznijo, ki jo zaradi različnega poteka poimenujemo tudi bolezen tisočerih obrazov. V vseh letih mojega dela na tem področju je prišlo do neslutenega razvoja tako na podorčju diagnostike kot tudi zdravljenja. Kljub temu pa še vedno nimamo zdravila s katerim bi bolezen pozdravili.
V začetku junija meseca sem bila povabljena na plesno multimedijsko predstavo Zakaj jaz. V predstavi se sprehodimo skozi izseke življenja Tadeje Polanšček in njenega doživljanja bolezni. V uvodu se soočimo s seznanitvijo z njeno novo sopotnico. Bolnikom na začetku naprtimo veliko breme, ko jih seznanimo z boleznijo, ki ima dobre in slabe dneve. Žal bolezen prizadene predvsem mlade, ki so polni ustvarjalnega duha in različnih želja. Življenje morajo prilagoditi novi spremljevalki. V vse to je vpeta tudi družina.
V predstavi je zelo dobro prikazan njen boj z boleznijo, željo, da si ustvari družino, da vzdržuje dobre partnerske odnose in poskrbi za vzgojo otrok. Vse to ji je uspelo in ji uspeva v toplem družinskem okolju, čeprav jo je bolezen funkcionalno močno prizadela. Vsi člani družine so junaki, ki so tesno povezani z mamo, soprogo, njeno boleznijo in izžarevajo topel odnos do sprejemanja drugačnosti. Tudi Tadeja, kljub bolezni izžareva energijo in stremi dalje z novimi idejami in vihari skozi življenje trdna kot skala v večno nemirnih valovih multiple skleroze.
Predstava je ganljiva, odlično nas osvešča o drugačnosti in o prilagodljivosti bolnice in družine. Predvsem nas opomni na dejstvo, da se da živeti tudi na drugačen način in da so v življenju pomembni trenutki malih radosti.
Srečno na pot in še mnogo ustvarjalnih uspehov.
Lep pozdrav
prof. dr. Tanja Hojs Fabjan, dr. med.
predstojnica Klinike za nevrologijo
Comments